Figure
54-6-7
From: Guatemala
Curatorial Section: American
| Object Number | 54-6-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Quiche (uncertain) |
| Provenience | Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Anthropomorphic; carved almost identically on both sides of a flat, polished pebble. Side view: Helmet?, ear indicated by cutting back, long horizontal slit for eye, large arm, bent at elbow across figure joining arm from other side to hold cup in front. Upper torso about 7/8 of piece. Full groove around specimen under arms; below groove legs in bent and compressed kneeling position. Both legs seen from end view with toes of feet pointing back. |
| Height | 10.7 cm |
| Width | 7.4 cm |
| Outside Diameter | 3.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Mathias Komor, 1954 |
| Other Number | 0667 - Other Number | 54-6-3 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.