Bowl Fragment
53-19-10
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Washington Boro
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-19-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Washington Boro |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Description | Bit of edge of small soapstone vessel with projecting node handle. |
| Height | 3 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of John R. Brush, 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


