Spearhead
53-19-1
From: United States of America | North Carolina
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-19-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | North Carolina |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Description | Large spearhead of chipped and flaked mottled grey flint. (?) Broad, thin, notched, straight wide base. |
| Height | 1 cm |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of John R. Brush, 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.