Cobble
Scraper
69-16-557B
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-557B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | House 120 | N3.8, W4.4 - house fill |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Irregularly shaped. Entire perimeter flaked on both sides. |
| Length | 10 cm |
| Width | 44 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.