Pestle
53-47-48
From: Argentina | Patagonia | Santa Cruz Province | Rio Deseado
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-47-48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Argentina | Patagonia | Santa Cruz Province | Rio Deseado |
| Culture Area | South American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Light buff, porous, chalky stone. Long oval in section with rounded ends, both showing some wear. |
| Length | 16.5 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Thickness | 4.3 cm |
| Credit Line | Exchange with Museo Ethnographico, Buenos Aires, 1953 |
| Other Number | 28-918 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.