Effigy Vessel
53-47-32
From: Argentina | Salta Province | Cafayate
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-47-32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Diaguita |
| Provenience | Argentina | Salta Province | Cafayate |
| Culture Area | Andean |
| Locus | Cerro del Zorro |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Bird; vessel mouth in top of head. Red ware; brown dots on cream paint. |
| Height | 11.7 cm |
| Length | 9.3 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Exchange with Museo Ethnographico, Buenos Aires, 1953 |
| Other Number | 10398 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.