Effigy Vessel
53-47-30
From: Argentina | Salta Province | Cafayate
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-47-30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Diaguita |
| Provenience | Argentina | Salta Province | Cafayate |
| Culture Area | Andean |
| Locus | Cerro del Zorro |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Grey ware. Recumbant human figure, aperture in abdomen, legs not indicated, head for handle; right arm raised to side of head, left indicated on body. |
| Height | 6.7 cm |
| Length | 14.3 cm |
| Outside Diameter | 10.5 cm |
| Credit Line | Exchange with Museo Ethnographico, Buenos Aires, 1953 |
| Other Number | 10288 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.