Pestle
53-47-25
From: Argentina | Salta
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-47-25 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Argentina | Salta |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Long; rectangular in section, tapered to ends. All surfaces are flat and one looks as if it may have been used for grinding. |
| Height | 3 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Exchange with Museo Ethnographico, Buenos Aires, 1953 |
| Other Number | 36-213 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.