Grinding Stone
53-47-23
From: Argentina | Salta
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-47-23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Argentina | Salta |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Mottled grey stone. Oval with flat working surface; other surface slightly convex. |
| Length | 16 cm |
| Width | 12 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Exchange with Museo Ethnographico, Buenos Aires, 1953 |
| Other Number | 36-180 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.