Polishing Stone
53-47-22
From: Argentina | Salta
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-47-22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Argentina | Salta |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Rectangular with pointed ends. |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Exchange with Museo Ethnographico, Buenos Aires, 1953 |
| Other Number | 36-210 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.