Axe
53-47-16
From: Argentina | Tucuman Province
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-47-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Argentina | Tucuman Province |
| Culture Area | Andean |
| Locus | Raco | Siambon |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | With wide 3/4 groove. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 16.2 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Credit Line | Exchange with Museo Ethnographico, Buenos Aires, 1953 |
| Other Number | 36-344 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.