Vessel Fragment
53-9-5
From: El Salvador | Chalchuapa
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-9-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | El Salvador | Chalchuapa |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Trapiche site |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of vessel, probably tripod bowl. Buff pottery with reddish slip. Short, solid, conical-mammiform projection, probably support of vessel. |
| Height | 3 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of Percy C. Madeira Jr., 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.