Handle Fragment
53-9-4
From: El Salvador | Chalchuapa
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-9-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | El Salvador | Chalchuapa |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Trapiche site |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | End of cylindrical object of reddish pottery, possibly censer handle. Two deep depressions near end, as if for finger-grips. |
| Height | 2 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Percy C. Madeira Jr., 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.