Core
51-7-6
From: West Greenland
Curatorial Section: American
| Object Number | 51-7-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | West Greenland |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Description | Prepared core. White quartz. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 3.4 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Credit Line | Gift of Danish National Museum, Helge Larsen, 1951 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.