Metate Fragment
50-31-41
From: Belize | Caye District | Caracol (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 50-31-41 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Belize | Caye District | Caracol (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Vicinity Altar 7, etc, above floor |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 9 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | Caracol Expedition; Linton Satterthwaite, 1950 |
| Other Number | Ca-1-10 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.