Knife
45-15-1533
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Warren County (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-1533 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Warren County (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | mouth of --- Creek |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Bifacial, gray Onondago chert. Broad, possibly blank. |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


