| Object Number | 64-28-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Greece | Rhodes |
| Period | Roman Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Mould made. Profile double convex with no distinct base. Stub handle decorated above with 7 raised vertical lines. At each side of handle a rosette (central dot, circles, 9 dots). Filling hole encircled by 3 raised lines. Shallow channel between it and wick-hole. On each side of channel a group of 3 concentric circles. Between circles and rosettes, herring-bone. Intact. Surface reddish-brown. |
| Height | 3.3 cm |
| Length | 9 cm |
| Outside Diameter | 5.8 cm |
| Credit Line | Gift of Virginia R. Grace, 1964 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


