Rim Sherd
50-8-14
From: Haiti | Port au Prince
Curatorial Section: American
| Object Number | 50-8-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arawak | Carrier (Culture) |
| Provenience | Haiti | Port au Prince |
| Culture Area | Caribbean |
| Locus | Merger site | Hill 200 m. from road to south, between Gressier village and Leogane town | Surface finds |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Decorated. Fragment of bottom and rim of shallow small bowl of dark gray pottery. Deeply and broadly incised curvilinear scroll designs below rim. |
| Height | 3 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Exchange with Kurt A. Fisher, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



