Rim Sherd
50-8-10
From: Haiti | Port au Prince
Curatorial Section: American
| Object Number | 50-8-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arawak | Carrier (Culture) |
| Provenience | Haiti | Port au Prince |
| Culture Area | Caribbean |
| Locus | Merger site | Hill 200 m. from road to south, between Gressier village and Leogane town | Surface finds |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Sherd with relief. Rim sherd of vessel of gray-brown pottery, consisting mainly of high relief stylized animal head. Snout forms perforated handle. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Exchange with Kurt A. Fisher, 1950 |
| Other Number | 4 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


