Rim Sherd
50-8-9
From: Haiti | Port au Prince
Curatorial Section: American
| Object Number | 50-8-9 |
| Current Location | On Loan |
| Culture | Arawak | Carrier (Culture) |
| Provenience | Haiti | Port au Prince |
| Culture Area | Caribbean |
| Locus | Merger site | Hill 200 m. from road to south, between Gressier village and Leogane town | Surface finds |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Sherd with large relief handle. Rim sherd of large bowl of gray pottery with large projecting handle as stylized animal head, facing downwards. Incised vertical lines. |
| Height | 4 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Exchange with Kurt A. Fisher, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


