Muller
50-8-6
From: Haiti | Port au Prince
Curatorial Section: American
| Object Number | 50-8-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arawak | Carrier (Culture) |
| Provenience | Haiti | Port au Prince |
| Culture Area | Caribbean |
| Locus | Merger site | Hill 200 m. from road to south, between Gressier village and Leogane town | Surface finds |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Quasi-discoidal stone. Possibly originally circular but worn on one side. All surfaces convex. Called "fishing-weight stone" by Fisher, but no grooves. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 9 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Exchange with Kurt A. Fisher, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.