Echinus Bowl
65-29-16
From: Greece | Attica | Athens
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 65-29-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Attic |
| Provenience | Greece | Attica | Athens |
| Manufacture Location | Attica |
| Date Made | 350 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Black Glaze |
| Description | Section of lip and wall, with point of join of base. Fully glazed. |
| Height | 3 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Outside Diameter | 7.9 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 1965 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



