| Object Number | 50-8-4 |
| Current Location | On Loan |
| Culture | Arawak | Carrier (Culture) |
| Provenience | Haiti | Port au Prince |
| Culture Area | Caribbean |
| Locus | Merger site | Hill 200 m. from road to south, between Gressier village and Leogane town | Surface finds |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Petaloid stone celt. Well-shaped petaloid celt of greenish stone. Sharp rounded blade; battered pointed end. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | Exchange with Kurt A. Fisher, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




