Celt
50-8-1
From: Haiti | Port au Prince
Curatorial Section: American
| Object Number | 50-8-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arawak | Carrier (Culture) |
| Provenience | Haiti | Port au Prince |
| Culture Area | Caribbean |
| Locus | Merger site | Hill 200 m. from road to south, between Gressier village and Leogane town | Surface finds |
| Section | American |
| Materials | Univalve Shell |
| Description | Typical long celt or gouge of shell of univalve (strombus giganta). One end rounded. |
| Height | 2 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Exchange with Kurt A. Fisher, 1950 |
| Other Number | 15 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.