Ornament Fragment (uncertain)
2013-18-78H
From: Truk Islands | Tol Islands | Polle
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-78H |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Polle |
| Section | Oceanian |
| Materials | Conus Shell (uncertain) |
| Description | Curved fragment of shell (Conus sp.?), triangular cross-section. Inner surface grooved. White, with creamy discolorations. One of a collection of shell ornaments and fragments, mostly segments of rings, found together in an approximately 10 by 2 foot area of storm eroded beach on Polle Island |
| Length | 10.1 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 378 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


