Ornament Fragment (uncertain)
2013-18-77N
From: Truk Islands | Tol Islands | Polle
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-77N |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Polle |
| Section | Oceanian |
| Materials | Conus Shell (uncertain) |
| Description | Curved fragment of shell (Conus sp.?), triangular cross-section, serrated along the outer edge (13 points). Below the serration, on both sides, a shallow groove (grooved base of conus shell?) White. One of a collection of shell ornaments and fragments, mostly segments of rings, found together in an approximately 10 by 2 foot area of storm eroded beach on Polle Island. |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 393 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



