Ornament Fragment (uncertain)
2013-18-74A
From: Truk Islands | Tol Islands | Polle
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-74A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Polle |
| Section | Oceanian |
| Materials | Conus Shell (uncertain) |
| Description | One half disk, apparently from base of a Conus sp. shell. Has natural markings of orange/brown squares. Tape label reading “Polle.” One of a collection of shell ornaments and fragments, mostly segments of rings, found together in an approximately 10 by 2 foot area of storm eroded beach on Polle Island. |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 385 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


