Ornament Fragment (uncertain)
2013-18-68
From: Truk Islands | Tol Islands | Polle
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-68 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Polle |
| Section | Oceanian |
| Materials | Mollusk Shell |
| Description | Thin curved fragment of shell, more than a half circle, with flat sides. Triangular cross-section. White, with grey-green discoloration. Chipped on outer edge near one end. Surface archaeological find. One of a collection of shell ornaments and fragments, mostly segments of rings, found together in an approximately 10 by 2 foot area of storm eroded beach on Polle Island. |
| Length | 10.7 cm |
| Width | 0.2 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 388 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

