Ornament Fragment (uncertain)
2013-18-67
From: Truk Islands | Tol Islands | Polle
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-67 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Polle |
| Section | Oceanian |
| Materials | Mollusk Shell |
| Description | Curved fragment of shell, flat on both sides. White. Large area chipped away on one side. Tape label reading “Polle.” Surface archaeological find. One of a collection of shell ornaments and fragments, mostly segments of rings, found together in an approximately 10 by 2 foot area of storm eroded beach on Polle Island. |
| Length | 12.5 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 383 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

