Ornament Fragment (uncertain)
2013-18-66
From: Truk Islands | Tol Islands | Polle
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-66 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Polle |
| Section | Oceanian |
| Materials | Mollusk Shell |
| Description | Large curved fragment of shell, nearly a half circle, with triangular cross-section. Smooth, white. Large chip at one end. Tape label reading “Polle.” Surface archaeological find. One of a collection of shell objects and fragments, mostly segments of rings, found together in an approximately 10 by 2 foot area of storm eroded beach on Polle Island. |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 382 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

