Ornament Fragment (uncertain)
2013-18-64
From: Truk Islands | Tol Islands | Tol
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-64 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Tol |
| Section | Oceanian |
| Materials | Conus Shell (uncertain) |
| Description | Curved fragment of shell (Conus sp?). Grey, outer edge chipped. Irregular accretion on one face. “Munien” written on it in pencil. Surface archaeological find. |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 393 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

