Ornament Fragment (uncertain)
2013-18-63
From: Truk Islands | Tol Islands | Pata
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-63 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Pata |
| Section | Oceanian |
| Materials | Conus Shell (uncertain) |
| Description | Shell disk, about 1/3 of a circle, with concentric ridges on one side. Appears to be part of the base of a Conus. sp. shell. Tape label reading “Pata.” Surface archaeological find. |
| Length | 4 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 385 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

