Ornament Fragment (uncertain)
2013-18-61
From: Caroline Islands | Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Oneop
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-61 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Caroline Islands | Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Oneop |
| Section | Oceanian |
| Materials | Conus Shell (uncertain) |
| Description | Half shell ring, greyish white, flat on one face and with deep ridges on the other. From the base of a Conus sp. shell? Tape label reading “Oneop.” Tape label reading “Pueterak.” Surface archaeological find. |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 389 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

