Ornament Fragment (uncertain)
2013-18-60
From: Caroline Islands | Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Ta
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-60 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Caroline Islands | Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Ta |
| Section | Oceanian |
| Materials | Conus Shell (uncertain) |
| Description | Flat semi-circular piece of shell, serrated along the straight edge (circa 16 serrations). One side flat, white, with a curved indentation and greenish discoloration along the straight edge. Other side slightly convex, greenish-grey. From the base of a Conus sp. shell? Tape label reading “Ta.” Surface archaeological find. |
| Length | 9.9 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 387 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

