Vessel Stand
2013-11-2C
From: Costa Rica | San Jose
Curatorial Section: American
| Object Number | 2013-11-2C |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Costa Rica | San Jose |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | circa 1931 |
| Section | American |
| Materials | Gourd |
| Description | Stand to hold gourd vessel. Ovoid vessel (a) with Spanish inscription around upper part: Recuerdo del ano 1931. 3 medallions representing Colombia, Venezuela and RPB de Nicaragua engraved on body of vessel. Cap Lid (b) and tripod base (c), both made of gourd. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of Richard A. and Jani M. Rosen, 2013 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




