Sling Stone
2013-18-57
From: Truk Islands | Tol Islands | Tol | Wonip
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-57 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Tol | Wonip |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone (uncertain) |
| Description | Brown ovoid stone, pointed ends. Pitted. Surface archaeological find. |
| Height | 3.3 cm |
| Length | 6.7 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 254 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
