Sling Stone
2013-18-56
From: Federated States of Micronesia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-56 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Federated States of Micronesia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone (uncertain) |
| Description | Brown ovoid stone, pointed ends. Pitted. Surface archaeological find. |
| Height | 2.3 cm |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 229 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
