Polisher
2013-18-54
From: Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Lekinioch
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-54 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Federated States of Micronesia | Mortlock Islands | Lekinioch |
| Section | Oceanian |
| Materials | Pumice |
| Description | Piece of pumice stone, picked up on the beach. Three short straight gouges on one face. Used to polish surfaces of wooden bowls, canoe paddles, and canoe hulls. |
| Height | 3 cm |
| Length | 8.8 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 44 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
