Coconut Grater
2013-18-49
From: Truk Islands | Tol Islands | Polle
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2013-18-49 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Truk Islands | Tol Islands | Polle |
| Section | Oceanian |
| Materials | Tridacna Shell |
| Description | Coconut grater blade made from a giant clam shell (Tridacna sp ). Convex/concave. Wavy exterior ridges of the clam shell on convex face. Lashed to the projecting neck of a coconut grating stool and used to grate the flesh of a cut coconut. |
| Height | 0.6 cm |
| Length | 11.2 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Stephen B. Richmond, 2013 |
| Other Number | 90 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

