Effigy Vessel
50-1-8
From: Peru
Curatorial Section: American
| Object Number | 50-1-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chimu |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Locus | Far north, coastal |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Stirrup effigy vessel. red ware. Bird. |
| Height | 21.5 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. R. Hare Davis, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.