Stirrup Jar
50-1-7
From: Peru | Rio Bamba
Curatorial Section: American
| Object Number | 50-1-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chimu |
| Provenience | Peru | Rio Bamba |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Light grey ware. Low conical hollow foot, double-crescent body, small stirrup with Janus head below cylindrical neck with overhanging rim. |
| Height | 17.5 cm |
| Length | 14.7 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. R. Hare Davis, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.