Effigy Vessel
50-1-6
From: Peru
Curatorial Section: American
| Object Number | 50-1-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chimu |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Black ware; thick; heavy. Duck. Short, cylindrical vessel neck with overhanging rim, behind bird's head. |
| Height | 11.8 cm |
| Length | 21.6 cm |
| Width | 12.8 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. R. Hare Davis, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.