Jar
50-1-5
From: Peru
Curatorial Section: American
| Object Number | 50-1-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chimu |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Black ware. Flat base, oval in cross section, narrow cylindrical neck outturned at rim. Two panels on each side of vessel each with single bird in relief against a dotted background. |
| Height | 20 cm |
| Length | 15.5 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. R. Hare Davis, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.