Object
76-31-16
From: Alaska | Seward Peninsula | Salmon Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | 76-31-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Seward Peninsula | Salmon Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Notched stone |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Credit Line | Cape Nome Alaska Expedition (Salmon Lake); John Bockstoce, 1976 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



