Antler
76-31-9
From: Alaska | Seward Peninsula | Salmon Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | 76-31-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Seward Peninsula | Salmon Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | #2 Hearth (?) | 102.5E 103.8W |
| Section | American |
| Materials | Antler |
| Description | Antler 18 cm. |
| Height | 3 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Cape Nome Alaska Expedition (Salmon Lake); John Bockstoce, 1976 |
| Other Number | 76-1-9 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


