Bone
76-31-7
From: Alaska | Seward Peninsula | Salmon Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | 76-31-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Seward Peninsula | Salmon Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | House 2 Floor | 104.9NS 102.3ES |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Worked Bone |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 11.8 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Cape Nome Alaska Expedition (Salmon Lake); John Bockstoce, 1976 |
| Other Number | 76-1-7 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


