Chopper (uncertain)
Rock
76-31-5
From: Alaska | Seward Peninsula | Salmon Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | 76-31-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Seward Peninsula | Salmon Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | House 2 Overburden | 105.00NS 101.3EW |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Height | 2.7 cm |
| Length | 13.5 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Cape Nome Alaska Expedition (Salmon Lake); John Bockstoce, 1976 |
| Other Number | 76-1-5 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



