Sherd
76-31-3
From: Alaska | Seward Peninsula | Salmon Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | 76-31-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Seward Peninsula | Salmon Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | 103.4NS 103.5EW |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery rim sherd. Hole near top |
| Height | 1.4 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Cape Nome Alaska Expedition (Salmon Lake); John Bockstoce, 1976 |
| Other Number | 76-1-3 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



