Whetstone
76-31-2
From: Alaska | Seward Peninsula | Salmon Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | 76-31-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Seward Peninsula | Salmon Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | Site 2 Overburden | 102.6E 103.8N |
| Section | American |
| Description | Part. Whetsone |
| Height | 3 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Credit Line | Cape Nome Alaska Expedition (Salmon Lake); John Bockstoce, 1976 |
| Other Number | 76-1-2 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



