Jar Fragment
41-36-3A
From: Guatemala | Department of Alta Verapaz | Chama (Guatemala)
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-36-3A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Guatemala | Department of Alta Verapaz | Chama (Guatemala) |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Burial 1 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of cat effigy jar. Unslipped ware; badly burnt. Double wall; 3 applied pellets. |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | American Philosophical Society / University Museum Guatemalan Expedition, Mary Butler, 1941 |
| Other Number | Al-77 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.